Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Dane nam było Słońca zaćmienie..

W czwartek 10 czerwca 2021r. około południa nastąpiło zaćmienie Słońca, które w Polsce widoczne było jako częściowe.
Zaćmienia Słońca następują w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Zaćmienie, które miało miejsce w czwartek należy do kategorii obrączkowych. Przy zaćmieniu tym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, ale Księżyc jest zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy, niż rozmiar tarczy Słońca. W takiej sytuacji wokół ciemnej tarczy Księżyca widać jasny pierścień.
Zaćmienia Słońca występują względnie często – od dwóch do pięciu razy w roku, przy czym widoczne są tylko na określonych obszarach Ziemi. Zaćmienia całkowite, to z perspektywy pojedynczej miejscowości naprawdę rzadkość, statystycznie w jednym obszarze występują co 370 lat.
Zdecydowanie częściej z Polski możemy dostrzec zaćmienia częściowe. Poprzednie było 21 czerwca 2020 r., z tym że zakryty był jedynie sam skrawek słonecznej tarczy widoczny z Bieszczad. Zaćmienie częściowe realnie widoczne z całej Polski było 20 marca 2015 r. Następne po tegorocznym przypadnie 25 października 2022 r.

W różnych miejscach 10 czerwca prowadzone były pokazy tego zjawiska przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów. Ze względów bezpieczeństwa na Słońce można patrzeć tylko poprzez urządzenia z odpowiednimi filtrami.
Chcąc zobaczyć zaćmienie częściowe, potrzebujemy sposobu na osłabienie światła Słońca. Choć fragment tarczy słonecznej jest przesłonięty przez Księżyc, to i tak blask naszej gwiazdy jest "oślepiający".
Należy pamiętać, że nie można obserwować Słońca okiem nieuzbrojonym oraz bezpośrednio przez aparat fotograficzny, teleskop czy lornetkę jeśli nie zawierają odpowiednich zabezpieczeń.

  w Szczucinie