Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Zajęcia w ramach MChE

Nasi uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie rozpoczęli dodatkowe zajęcia realizowane w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie – Wydział Politechniczny realizuje projekt Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO dla Województwa Małopolskiego, poddziałanie 10.2.3. Uczelnia odpowiada za obszar elektryczno-elektroniczny, w którym proponuje uczestnikom projektu zajęcia on-line oraz naukowe warsztaty. Zajęcia on-line prowadzone są w dwóch blokach tematycznych: Programowanie mikrokontrolerów – Arduino (Grupa zajęciowa A) oraz Programowanie sterowników PLC – LOGO! Siemens (grupy zajęciowe B i C).

Zajęcia w których biorą udział uczniowie z klasy 2 technikum informatycznego, oparte są na wykorzystaniu zestawu StarterKit rozszerzony - z modułem Arduino Uno + Box. Arduino to popularna platforma programistyczna dla systemów wbudowanych oparta na prostym projekcie Open Hardware przeznaczonym dla mikrokontrolerów montowanych w pojedynczym obwodzie drukowanym, z wbudowaną obsługą układów wejścia/wyjścia oraz standaryzowanym językiem programowania. Zestaw zawiera płytkę bazową Arduino Uno wraz z kompletem wielu elementów wprowadzających w świat programowalnych układów elektronicznych. Prosty język i przyjazne środowisko Arduino pozwalają tworzyć oprogramowanie nawet początkującym użytkownikom. Elementy wykonawcze, w tym wyświetlacz LCD z wlutowanymi złączami oraz silnik DC wraz ze sterownikiem, pomogą zapoznać się z problematyką obsługi najczęściej stosowanych w elektronice i robotyce urządzeń. Duża płytka stykowa oraz przewody połączeniowe umożliwiają łączenie obwodów. Przyciski wraz z diodami LED oraz czytelnym wyświetlaczem LCD 16x2 pozwalają stworzyć interfejs użytkownika. W zestawie znajdują się także czujniki, dzięki którym użytkownik może zbierać dane z otoczenia oraz układy scalone, w tym dwukanałowy sterownik silników, umożliwiające sterowanie elementami wykonawczymi.

Zajęcia dodatkowe realizowane są również w obszarze mechanicznym na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, która jest jednym z najstarszych i największych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczniowie klasy 2 technikum mechanicznego mają możliwość uczestniczyć również w zajęciach z obszaru mechaniczno-mechatronicznego, gdzie zajęcia prowadzone są przez profesjonalną kadrę akademicką, na co dzień pracującą w Instytucie Nauk Technicznych Uniwersytetu Pedagogicznego.
Działalność dydaktyczna i badawcza opierana jest nie tylko na blisko 55-letniej tradycji i doświadczeniu, ale także na nowatorskim i otwartym podejściu do coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości. Dlatego, wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesności, zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury badawczej. Proces kształcenia wzbogacony jest w coraz więcej unikalnych specjalności. Należą do nich m.in.: mechatronika, automatyka i robotyka, informatyka, inżynieria biomedyczna oraz ekoenergetyka.

Opiekun obszaru mechaniczno-mechatronicznego: Mariusz Najduch
Opiekun obszaru elektryczno-elektronicznego: Wojciech Wilk

  w Szczucinie