Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Szczucinie w latach 1990-2019

Historia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  – Koło Szczucin, pierwszej  niezależnej organizacji kombatanckiej  w naszej gminie, jest dziś świadectwem tego, jak uzyskaną wolność w III RP starali się zagospodarować ludzie związani z Polskim Państwem Podziemnym. W przekonaniu członków tej organizacji jest to historia dość smutna. Dopiero po 40 latach uczestnicy konspiracji niepodległościowej mieli możliwość oficjalnie utrwalać i rozpowszechniać wiedzę na temat tradycji i dziedzictwa ideowego Armii Krajowej.

Tempo przemian po 1989 r. doprowadziło do wyzwolenia inicjatyw społecznych, które przez peerelowskie władze były zakazane.  Jedną z nich było utworzenie  w marcu 1990 r. Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). Bardzo szybko to  stowarzyszenie kombatanckie rozpoczęło tworzenie  struktur lokalnych w Szczucinie i Delastowicach. U nas organizatorem Koła został Eugeniusz Piekielniak.. Odzew był zdumiewający. Już w pierwszym roku działalności do organizacji wstąpiło 120 osób.

            Założyciel i pierwszy prezes organizacji Eugeniusz Piekielniak (1928-1998)  do Armii Krajowej (AK) wstąpił w czerwcu 1943 r., przyjął ps. „Styka”. Brał udział w zgrupowaniu w ramach akcji „Burza”, przy zrzucie broni oraz w innych akcjach sabotażowych. Po odbyciu  służby  wojskowej w latach 1949–1952 pracował zawodowo 43 lata   do 1990 r. Ostatnie 20 lat był z-cą dyrektora w Tarnowskim Przedsiębiorstwie Nasiennictwa. W 1991 r. uzyskał awans na stopień sierżanta.

Czytaj więcej: Klub AK/Publikacje o AK

  w Szczucinie