Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • szkoła
  Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
  w Szczucinie
 • warsztaty

Depresja

Co powinieneś wiedzieć o depresji?

Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność cierpiących na depresję osób do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności, a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi i niezdolności do pracy zarobkowej. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa.Depresja nastolatków jest często lekceważona. Jak rozpoznać objawy?

Depresja u nastolatków rzadko jest wynikiem nagłych wydarzeń. Zazwyczaj rozwija się powoli, trochę po cichu i narasta. U młodego człowieka kiełkuje poczucie żalu, samotności i złości, z czasem może całkowicie przestać odczuwać radość i euforię.
Przyczyną objawów depresyjnych u młodzieży może być stres związany np. z dużą ilością nauki w szkole, brakiem akceptacji, prześladowaniem czy zastraszaniem przez rówieśników.

Niestety, często zaburzenia depresyjne, czy wręcz depresja bywają mylone z klasycznym buntem nastolatka.
- Granica między objawami depresji a buntem może być – i jest – bardzo płynna. Każda zmiana w zachowaniu dziecka powinna zaniepokoić, zarówno nauczycieli, rodziców i najbliższych przyjaciół. Gdybyśmy mieli różnicować bunt młodzieńczy od depresji, taki klasyczny bunt wieku dorastania będzie przebiegał w sposób eksploracyjny, czyli dziecko będzie pogłębiało swoje rozmaite aktywności, a nie się z nich wycofywało – mówi dr Tomasz Srebrnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM.

Jak rozpoznać, że nastolatek cierpi na depresję?

Nie tylko smutek, apatia i zamykanie się w sobie mogą świadczyć o depresji. Młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z emocjami i cierpią na depresję, mogą być również pobudzeni i agresywni, a także szukać zapomnienia w używkach lub w świecie wirtualnym.

Objawy, które mogą wskazywać na depresję u nastolatka:

 • drażliwość, chwiejność nastroju, impulsywność, pobudzenie psychoruchowe;
 • obniżony nastrój, apatia, ciągły smutek, niechęć do aktywności, które wcześniej sprawiały radość;
 • wycofanie się z relacji z rówieśnikami i rodziną, brak energii, bezczynność;
 • pogorszenie zdolności intelektualnych, problemy z koncentracją, pamięcią, gorsze stopnie w szkole;
 • zmiana apetytu - jego brak, chudnięcie lub przeciwnie – objadanie się;
 • problemy ze snem - bezsenności lub nadmierna senność, niechęć do porannego wstawania;
 • skargi na nudę, poczucie beznadziei;
 • zaniechanie dbałości o wygląd;
 • ciągła suchość w ustach;
 • krytycyzm wobec siebie, nadwrażliwość z powodu odrzucenia, poczucie winy;
 • nasilone skargi na dolegliwości fizyczne – np. bóle brzucha, głowy;
 • lęki, pozostawanie w stałym napięciu i odczuwanie nieuzasadnionego niepokoju;
 • autoagresja, samookaleczenie się, odurzanie (alkohol, leki, narkotyki);
 • zainteresowanie tematyką śmierci i samobójstw.

Oczywiście każdy może mieć trudniejsze dni i takie objawy mogą się pojawić. Nie zawsze jest to depresja, zależy od czasu trwania, nasilenia i innych czynników. Dlatego zawsze warto szukać profesjonalnej pomocy.

Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenie rozmowy
lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub połączenie obu metod.

Pamiętaj!
Dla osoby chorej na depresję niezwykle ważne jest wsparcie. Złość i szyderstwa nie pomogą jej uporać się z chorobą. Depresja to nie fanaberia i nie można z niej ,,wyjść'' jak za pstryknięciem magicznej różdżki. Pomoc i wsparcie w leczeniu choroby są niemal tak ważne, jak sama terapia. Bagatelizowana depresja może doprowadzić młodego człowieka nawet do próby samobójczej.

Rozmowa z osobami, którym się ufa może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji.

Gdzie szukać pomocy?

 pomoc online

 

http://www.synapsis.pl/
http://depresja.org/
https://forumprzeciwdepresji.pl
https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Depresja/Depresja-u-nastolatkow-jak-rozpoznac-objawy-i-leczyc-depresje