Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
w Szczucinie

Udział młodzieży w wyjeździe na Słowacje wymiana „We have rights. Humans.”

   W dniach od  27.03-05.04.2019 roku odbyła się wymiana młodzieży „We have rights. Humans.”, zorganizowana w ramach  projektu wymiany studentów i uczniów Erasmus. Warto wspomnieć, że to nie pierwszy taki projekt zorganizowany prze fundację European  Mobility  Center .Tegoroczny odbył się w malowniczej Bańskiej Szczawnicy na Słowacji.

   W projekcie  uczestniczyło 28 młodych osób ze Słowacji, Rumunii, Portugalii, Polski, Włoch. Zajęcia miały  na celu  zwiększenie wrażliwości i rozpoznawalności Praw Człowieka.  Uczestnicy rozwijali  swoje kompetencje poprzez warsztaty oparte na edukacji nieformalnej ,

zwłaszcza poprzez takie metody jak: drama, teatr improwizacji, PhotoVoice.  Głównymi  zadaniami było : wymiana wiedzy i doświadczenia uczestników poprzez nieformalne warsztaty dotyczące praw człowieka i promowanie ich uznania w lokalnym społeczności poprzez działania następcze.

Cele zajęć :

- rozwijanie rywalizacji wśród młodzieży za pomocą metodologii teatralnej

-promowanie świadomość wśród młodzieży na temat praw człowieka poprzez kampanię online,

- promowanie tolerancji, solidarności, równości, wolności słowa, myśli, religii, dialogu międzynarodowego i międzyreligijnego

- stworzenie broszury o prawach człowieka.

 

    W wymianie  brali  udział uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie. Z klasy II LO/ A :  Karolina Wrona, Weronika Gmyrek oraz Liwia Soja i z klasy III z  Daniel Światłowski.

Przez dziewięć dni pobytu, uczestnicy brali udział w różnorodnych warsztatach na temat praw człowieka. Wśród metod pracy znalazły się m. in. zastosowanie metod improwizacji i sztuki teatralnej, wymiany poglądów i zdań uczestników na temat praw człowieka, ich znaczenia i problemów wynikających z braku ich przestrzegania.

Projekt zintegrował młode osoby biorące w nim udział. Każda grupa z danego kraju podczas ,,Wieczorów Kulturowych ‘’miała okazję zaprezentować swój kraj, jego tradycyjne potrawy, tańce ,zwyczaje regionalne.

Podczas wymiany zapewniony był  catering  (śniadanie, obiad, kolacja, 2 przerwy kawowe)oraz noclegi ,dojazd na miejsce .Wszystko na koszt organizatorów .

Udział w projekcie kończył się otrzymanie przez uczestników certyfikatu na poziomie A1.

Składamy serdeczne podziękowania  pani Agnieszcze  Koziel z fundacji European  Mobility  Center ,dzięki której młodzież mogła wziąć udział w projekcie.

W przygotowaniu wyjazdu pomogła nauczycielka języka włoskiego  ;Stella Dąbroś

  w Szczucinie